Duplicate content i znacznik canonical według Google

Nie jest tajemnicą, że zagadnienie Duplicate Content już od dawna wzbudza wiele emocji wśród webmasterów i pozycjonerów. Zobaczmy zatem co w temacie ma do powiedzenia Google na oficjalnym blogu webmastera:

[ad#post]Greg Grothaus w kilku słowach przybliża zagadnienie obalając kolejne mity powtarzane przez pozycjonerów, które urosły już do rozmiarów religii a nie mają wiele wspólnego z prawdą. Należy tu zaznaczyć, że zarówno ten artykuł jak i wcześniejszy http://skrypta.pl/pozycjonowanie-seo/duplicate-content-co-to-wlasciwie-jest-i-czym-to-grozi/ omawiają zaganienie naturalnego zjawiska Duplicate Content, powstałego czy to w wyniku prezentacji treści pod różnymi adresami URL wewnątrz tej samej domeny (np. strony tagów, kategorii, produktów) czy też prezentowania identycznej treści na wielu domenach (np. oferty sklepów u pośredników). Nie zajmujemy sie tu analizą wpływu Duplicate Content dla zastosowań spamerskich.

Rozpoczynamy zatem od przykładu i kilku pytań z video:

Czy różne adresy URL tej samej strony spowodują nałożenie na stronę kary za duplicate content?

Przykładowe adresy:
example.com/
example.com/?
example.com/index.html
example.com/Home.aspx
www.example.com/
www.example.com/?
www.example.com/index.html
www.example.com/Home.aspx

Odpowiedź: To zagadnienie dotyczy Duplicate Content wewnątrz jednej domeny. Google nie nałoży żadnej kary za niezdecydowanie webmastera i używanie wielu adresów jako głównego adresu domeny. Google wykonuje całkiem dobrą robotę starając się dopasować i zdecydować za nas który adres jest główny. Możemy mu w tym pomoć zmieniając ustawienia w Webmaster Tools. Powyższa sytuacja ma wiele minusów, między innymi osłabienie pozycji strony poprzez rozproszenie linków i oczywiście wymaga ustalenia polityki adresowania w sieci i ustawienia odpowiednich przekierowań 301 lub tagów CANONICAL w celu pokazania Google, która strona powinna być traktowana jako główna.

Czy rel=canonical działa dla subdomen?

Tak, przykładowo subdomena.domena.pl może użyć domena.pl jako adresu canonical. Adresy takie będą działać prawidłowo dla protokołu http i https ale nie będą działać dla różnych domen.

Czy podstrony generowane automatycznie nie zostaną ukarane jeśli ich zawartość będzie różna?

Strony nie muszą być identyczne, ale powinny być podobne.

Czy treści są uważane jako duplicate content jeśli znajdują się na różnych domenach?

Nie. Naturalne i popularne rozwiązanie to umieszczanie  różnych wersji jezykowychlub dla różnych państw w domenach zróżnych rozszerzeniem. Google nie karze za takie praktyki aczkolwiek może to skutkować rozdrobnieniem mocy strony pomiędzy różne domeny językowe.

źródło: sposoby na oszczędzanie pieniędzy

Powiązane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>