Jak zbudować stronę opartą na szablonach?

Sposobów jest wiele. Jednym z najpopularniejszych jest Smarty wykorzystujący szablony i dostarczający mnóstwo innych ciekawych opcji, ale my zajmiemy się innym sposobem, mniej skomplikowanym, bardziej kosmetycznym skierowanym do tych którym zależy na szybkim wdrożeniu nowej skórki do serwisu.

Przeanalizujemy budowę stron opartych na szablonach projektu CSS Zen Garden (http://www.mezzoblue.com/zengarden/alldesigns/)

Struktura serwisu w katalogu głównym:
/css/styl_1.css
/css/styl_2.css
/index.php

Budowa strony jest prosta i zgodna ze standardem XHTML

// plik index.php wyswietli szablon/wyglad ze styl_1.css

<div id="kontener">
<div id="naglowek"><a href="index.php?styl=1">Styl 1</a>
<a href="index.php?styl=2">Styl 2</a></div>
<div id="tresc"></div>
</div>

Za pomocą stylów możemy dowolnie układać DIV’y wewnątrz strony, wszystko czego potrzebujemy to zewnętrzny arkusz stylów nazwijmy go styl_1.css
Nastepnie pzygotowujemy kolejny wygląd strony za pomocą pliku styl_2.css

Nasz użytkownik ma mieć możliwość przeglądania strony w dwóch różnych stylach w zależności, w który link kliknie zatem modyfikujemy nasz nagłówek HEAD:


0 &amp;&amp; $_GET['styl'] &lt; 3)
{
echo '
';

// wynik to nazwa pliku: styl_2.css lub styl_1.css
?&gt;

Od tego momentu plik stylu podmienia się automatycznie na podstawie wartości zmiennej styl. To tylko przykład i to dość niepraktyczny. Jak to wykorzystać w prawdziwym systemie i gdzie?

Mnóstwo serwisów społecznościowych oferuje teraz strony wizytówki dla swoich użytkowników lub strony z informacjami o profilu, blogi, którym użytkownik może nadawać dowolny wygląd i to jest potencjalne wykorzystanie tej technologii.

Jedyne co musisz zrobić to wygenerować treść strony użytkownika i pobrać z bazy danych wartość zmiennej styl, którą użytkownik zapisał w bazie danych podczas wybierania wyglądu swojej strony. Zmienną $styl podstawiasz w miejsce numeru stylu i strona sama pobiera właściwy styl!

Zero dodatkowego obciążenia dla php które w przypadku standardowej budowy na plikach TPL wykonuje duża ilość operacji podstawiania danych, oszczędność transferu (plik css zostanie zapamiętany na komputerze użytkownika) i najważniejsze – oddzielenie warstwy danych od warstwy prezentacji tylko za pomocą PHP.

Jeśli interesuje cie coś więcej aniżeli podmiana skórek bez ingerencji w kod strony koniecznie zapoznaj się z gotowymi skryptami szablonów.

źródło:

Powiązane wpisy:

Comments are closed.