Archiwum kategorii: MySQL

Serwery w chmurze Amazon AWS (cz.1)

Przeanalizujemy dość ciekawy, moim zdaniem, projekt, który mam okazję realizować a którego celem jest przygotowanie infrastruktury pod 1 godzinne wydarzenie internetowe z przewidywalnym maksymalnym ruchem 50,000 użytkowników jednocześnie. Tak, tak, to nie są żarty, nasz serwer musi poradzić sobie właśnie … Continue reading

Koszulki z nadrukiem dla programistów

Zapraszamy do sklepu naszego nowego partnera, sklep z koszulkami Kopruch.pl Wszystkie koszulki z nadrukiem dla programistów, administratorów i informatyków będą zamieszczane tu systematycznie. Możecie również przesyłać nam swoje propozycje i projekty śmiesznych koszulek związanym z tematyką komputerową. Wszystkie propozycje zostaną przesłane do sklepu i te, które przejdą weryfikację znajdą się w ofercie! (...)

Jak odczytać pola z tabeli MySQL?

Poniżej przykład prostego dostępu do bazy mysql. W praktyce warto korzystać z własnej klasy do obsługi połączeń z bazą danych, co znacznie ułatwia przyszłą modyfikację kodu w przyszłości. W PHP dostępna jest również biblioteka do obsługi baz danych PDO Pamiętaj o zabezpieczeniu znaków specjalnych jeśli przesyłasz zmienne w zapytaniu (...)

Dlaczego unikać funkcji mysql_num_rows()?

Funkcja mysql_num_rows() przesyła do bazy danych zapytanie i pobiera wszystkie zwracane wiersze. Wynik który nas interesuje to ilość wierszy a nie ich zawartość zatem o wiele szybszym zapytaniem jest przesłanie zapytania COUNT(*) w samym zapytaniu SELECT, które zwróci nam jedno pole i jeden rekord a zliczanie odbdzie sie po stronie serwera mysql. Jeśli nie jest wymagane wyświetlanie wszystkich rekordów z bazy na bieżaco można każdy wyciągniety wiersz przypisać do nowej zmiennej np $bufor_mysql i zliczać ilość wykonanych pętli inkrementując zmienną $i ($i++ lub ++$i) Kosztem utworzenia 2 zmiennych w skrypcie zaoszczędzamy dodatkowe odwołanie do bazy mysql – (...)

Jak zwiększyć wartość pola INT w tabeli SQL?

Poniższe polecenie zwiększy wartość pola o jeden bez informacji o faktycznej wartości tego pola, działa identycznie w przypadku odejmowania. Kiedy taka forma jest przydatna? Np. jeśli piszesz skrypt kontrolujący ilość pobrań pliku w serwisie i potrzebujesz zwiększyć licznik pobrań możesz to zrobić bez wiedzy jaka jest aktualna wartość tego pola. (...)

Jak pobrać ilość rekordów zapytaniem SQL?

Najprostszy i najszybszy sposób. W połączeniu z np. PHP jest o wiele wydajeniej wykonać kolejne zapytanie COUNT aniżeli posługiwać się funkcją mysql_num_rows() (...)