WordPress 3.0 czyli co nowego?

Kilka dni temu miałem okazję przeprowadzić krótkie testy WordPress 3.0 beta 1, który przygotował dla użytkowników kilka ciekawych niespodzianek.

WordPress 3.0 czyli co nowego?

– Nowy system zarządzania menu na frontendzie. Możliwość tworzenia dowolnej ilość menu i submenu i implementacja tych obiektów za pomocą widgetów.

– Nowe typy postów, a właściwie wpisów w wp_post. Wersja 3.0 umożliwia utworzenie dowolnego typu (poza post i page) np typu VIDEO, który może mieć inny sposób prezentacji i ma oddzielne menu w backendzie systemu.

– Łatwe zarządzanie typami przez polecany plugin CUSTOM POST TYPE

– Nowy domyślny szablon i kilka dodatkowych opcji do personalizacji szablonów.

– Integracja WP Multiple user z wersją dla pojedynczego użytkownika.

Czy integracja z WPMU to dobry pomysł?

[ad#post]Konfiguracja tej integracji wymaga kilku dodatkowych kroków, które mogą się okazać nie do przejścia dla ludzi, którzy do tej pory obsługiwali lub zarządzali Wordpresem poprzez click-and-go. Dla pozostałych, ze znajomością przynajmniej podstaw HTML integracja wydaje się trywialna.

Jest jednak jeden minus który zauważyłem, a który przyznam, trochę mnie zmartwił… mianowicie niemożność skonfigurowania WPMU w folderze, instalacja musi nastąpić na głównej domenie. Instalacja w folderze była możliwa jeszcze w wersji 2.9.2. Problem ten nie ma znaczenia dla większości użytkowników, ale dla tych którzy mają zamiar zainstalować WPMU na istniejącej instalacji innego systemu w domenie głównej jest nie do przejścia… jeszcze :)

Optymalizacja WordPress 3.0 czyli jak przyspieszyć

WordPress 3.0 jest szybszy pd poprzednika i można go jeszcze bardziej przyśpieszyć poprzez ograniczenie zbędnych zapytań do bazy danych i ograniczenie obsługi wielu języków. Nowa wersja otrzymała aż 94 punkty w teście za pomocą  PAGE TEST podczas gdy stara wersja otrzymuje zaledwie 84 punkty.

Czas ładowania strony na WP 2.9.2 to około 1.70 sek, WPMU 2.9.2 to 2.60 sek podczas gdy WP 3.0 to 1.10 sek a WPMU 3.0 (włączona opcja multisite) to 1.70 sek. – jest szybszy to widać na pierwszy rzut oka ale testy należałoby przeprowadzić w środowisku produkcyjnym a nie na „surowej” instalacji.

Podsumowując, nowy WordPress 3.0 zapowiada się bardzo ciekawie. Widać, że autorzy wsłuchali się w głosy oponentów i poszli w kierunku bardziej CMS’owej strony systemu skutecznie wytrącając z ręki argument o platformie wyłącznie blogowej. Teraz pozostaje czekać na aktualizację bbPress i BuddyPress aby obie nakładki działały prawidłowo z wersją 3.0!

źródło: najlepsze lokaty, http://pomyslynabiznes.org/, olej rycynowy i nafta kosmetyczna, jak działa linea detox, firma

Powiązane wpisy:

Powiązane słowa kluczowe:

  • skrypta pl

Comments are closed.